Nazaj

Nova generacija zdravljenja primarnega glavkoma odprtega zakotja (MIGS)

Igor Šivec Trampuž, dr. med.

Igor Šivec Trampuž, dr. med.
specialist oftalmologije

5641-2 min22. 02. 2024

Mnoga leta je veljal za zlati standard algoritem zdravljenja glavkoma: zdravi s kapljicami dokler bolezen ne napreduje do te mere, da bolniki potrebujejo večjo, incizijsko operacijo za ohranitev vida. Težava glavkoma je ta, da se ga niti ne zavedamo, saj ne povzroča nobenih težav dokler ni že zelo okrnjen vid. Največkrat ga ugotovimo naključno pri očesnem pregledu.

Glavni problem zdravljenja glavkoma pa je komplianca. Večina bolnikov kapljic ne jemlje redno ali jih celo opusti. Mlajši ko so bolniki z glavkomom, večja je verjetnost, da bodo zdravljenje opustili kljub temu, da so bolje poučeni in izobraženi kot starejše generacije. Zato je edina logična rešitev interventno zdravljenje glavkoma na način, ki izključi potrebo po komplianci.

V zadnjem desetletju so se razvile mnoge metode zdravljenja: od novih zdravil, laserskega zdravljenja SLT in minimalno invazivnih operacij za znižanje očesnega tlaka. V nekaterih državah se je na račun visoke uspešnosti, SLT uvrstil v prvo linijo zdravljenja glavkoma odprtega zakotja. Njegova glavna omejitev pa je relativno kratek čas delovanja - v večini raziskav izgubi učinek po 3 letih.

Minimalno invazivne operacije so se izkazale za visoko uspešne. To velja še posebej za mikro trabekularna implanta iStent in Hydrus. Letos so bili v reviji Advances in Therapy objavljeni rezultati najdaljše raziskave doslej na bolnikih v Nemčiji, ki so jim zaradi glavkoma v oko vstavili mikro trabekularni implant iStent. Gre za skupino 125 zaporednih bolnikov, spremljanih 7 let. Po 7 letih je bil znotrajočesni pritisk za 34-44% nižji od začetnega v kar 83.7% primerih. Zapletov niso zabeležili.

V Sloveniji žal to zdravljenje še ni dostopno bolnikom. V Moreli se zelo veselimo prihoda te tehnologije, saj smo prepričani, da bo nudila bolnikom z glavkomom učinkovito, varno in enostavno zdravljenje, ki bo pozitivno vplivala na kvaliteto življenja.

DOI: 10.1007/s12325-024-02788-y

Igor Šivec Trampuž, dr. med.
specialist oftalmologije