Glavkom, najpogostejša očesna nevrodegenerativna bolezen na svetu, predstavlja resno tveganje za slepoto. Pri 25% vseh primerov glavkoma gre za glavkom zaprtega zakotja. Zaprtje zakotja povzroči skoke očesnega pritiska in posledično okvaro vidnega živca. Eden od dejavnikov, ki prispevajo k tem mehanizmu je starostno spreminjanje oz. debeljenje naravne očesne leče.
Številne raziskave v zadnjem desetletju so odprle vrata novem načinu zdravljenja glavkoma z zaprtim zakotjem. S spremljanjem debeljenja naravne očeane leče, so ugotovili, da lahko zamenjava naravne očesne leče za umetno (ang. clear lens extraction) učinkovito zniža očesni tlak.
Leta 2020 so bili v reviji Eye objavljeni izsledki multicentrične raziskave, ki je potekala med letoma 2009 in 2011 v 30 bolnicah v petih državah. To je največja randomizirana kontrolirana raziskava doslej, opravljena na vzorcu 419 bolnikov. Dokazali so, da je zgodnje zdravljenje zaprtokotnega glavkoma z operacijo z lečo, z ozirom na kazalnike kakovosti življenja, učinkovitejše od standardnega zdravljenja glavkoma z lasersko iridotomijo (visok nivo dokazov).
Rezultati te raziskave so pomembno spremenili paradigmo zdravljenja glavkoma zaprtega zakotja. Zamenjava leče je bila izpostavljena kot prva terapija izbora bolnikov z glavkomom zaprtega zakotja. To spoznanje je odprlo vrata učinkovitemu zdravljenju glavkoma zaprtega zakotja ter prispevalo k izboljšanju kvalitete življenja bolnikov s to boleznijo.
DOI: 10.1038/s41433-019-0634-5
Igor Šivec Trampuž, dr. med.specialist oftalmologije