Pri operaciji sive mrene starostno spremenjeno, motno očesno lečo odstranimo in jo nadomestimo z umetno. Znotrajočesne leče se med seboj razlikujejo predvsem po optičnih lastnostih. Obstajata dve skupini tako imenovanih premium leč, ki imajo boljše optične lastnosti in zato zagotavljajo oster vid brez očal pri gledanju na različne razdalje. Prve so multifokalne leče, drugo skupino imenujemo leče s podaljšanim fokusom (EDOF – Extended Depth of Focus). Razlike med njima so naslednje:
1. Način zagotavljanja ostrine vida na različnih razdaljah
Multifokalne leče imajo več optičnih con, ki zagotavljajo dober vid na blizu, srednjo razdaljo in daleč. Znano za te leče je, da lahko povzročajo občutek bleščanja, ki je izrazitejši ponoči. Gre običajno za prehodno težavo, ki v procesu navajanja zaznavanja vidnih podob na nov način (nevroadaptacije) postopoma izzveni. Iz izkušenj bližnjih, ki sem jim vstavila takšno lečo, tudi očetu, sestri in svaku, dobro poznam kako se vid v tednih po taki operaciji spreminja in kako občutek bleščanja v nekaj mesecih izgine. Druga skupina premium leč, to so leče s podaljšanim fokusom (EDOF), težav z bleščanjem ne povzroča, a so manj učinkovite pri zagotavljanju vidne ostrine na bližino brez uporabe očal. Vid s temi lečami je zelo dober na daljavo in srednje razdalje. EDOF leče imajo bolj gladek prehod med različnimi razdaljami, a niso tako učinkovite za bližinski vid. Omogočajo visoko stopnjo neodvisnosti od očal. Očala z zelo nizko dioptrijo so običajno potrebna samo za dolgo branje drobnih tekstov.
2. Vid pri šibki svetlobi je pri EDOF lečah bolj kontrasten
Zato je vid pri šibki svetlobi boljši v primerjavi z multifokalnimi lečami. To je povezano z dejstvom, da optika multifokalnih leč usmerja svetlobo v različne žariščne razdalje. V vsakem trenutku le del svetlobe pade v žarišče s katerim vidimo ostro.
3. Odvisnost od očal za bližinski vid je pri multifokalnih lečah manjša
Vid je odličen na vse razdalje in očala niso potrebna niti za branje drobnih tekstov. Pri EDOF lečah je dober vid na daljavo in srednje razdalje, lahko so potrebna očala z nizko dioptrijo za najmanjše črke in dolgo branje. EDOF lečo velikokrat uporabim pri starejših, ki radi vozijo a jim ni pomembno, če si za dolgo branje nadenejo očala z nizko dioptrijo, tam okrog +1,0 ali +1,50. Takšno lečo sem uporabila za operacijo sive mrene tudi pri mami. Več o njeni zgodbi operacije sive mrene lahko preberete tukaj.
4. Proces prilagajanja zaznavanja vida v možganih (nevroadaptacija) je različen
Navajanje na multifokalne leče zahteva več časa. Vidni center se postopno navadi izbirati in obdelovati sliko, ki nastaja na podlagi impulzov iz posameznega optičnega žarišča leče. EDOF leče so preprostejše za navajanje. Optika teh leč ima zvezni prehod in ne ločenih con med različnimi žariščnimi razdaljami.
5. Kriteriji ocenjevanja primernosti se med skupinama leč razlikujejo
Multifokalne leče so primernejše za tiste, ki želijo popolno neodvisnost od očal in so pripravljeni sprejeti nekaj s tem povezanih kompromisov pri vidu. Pogoj za uporabo teh leč je, da je oko zdravo, brez bolezenskih sprememb na očesnem ozadju ali roženici. EDOF leče imajo bistveno manj omejitev. Primerne so tudi v primeru pridruženih očesnih bolezni. Rada jih priporočam starostnikom, ki so manj zahtevni glede vida, jim ni problem, da preberejo tudi kaj z očali. Običajno se težje privajajo na spremembe in je operacija sive mrene s takšno lečo zanje enostavnejša.
Prednosti in pomanjkljivosti imajo tako multifokalne kot EDOF leče. Katera izbira je prava za posameznika, zavisi od potreb in pričakovanj glede vida po operaciji. Za zadovoljstvo z rezultatom operacije se mi zdijo pomembna realna pričakovanja. Sama vedno raje obljubim manj. Posebej pri daljnovidnih (plus dioptrija za daljavo) pri posvetu vedno poudarjam, da bodo imeli po operaciji dobro vidno ostrino na daljavo, vendar ne takšno kot so jo imeli v mladosti ko so zaradi svoje daljnovidnosti na daljavo videli izjemno. Pri kratkovidnih (minus dioptrija za daljavo), v pogovoru poudarjam, da morajo pričakovati spremembe vidne ostrina za bližino. Ta je po operaciji z multifokalno lečo zelo dobra, a drugačna od tiste na katero so navajeni.
Z razumevanjem opisanih omejitev in realnimi pričakovanji imava s pacientom najboljše izhodišče, da se bova oba lahko navdušeno veselila nad znova pridobljeno vidno ostrino po operacij sive mrene.