Nazaj

5 manj znanih zanimivosti o sivi mreni

Igor Šivec Trampuž, dr. med.

Igor Šivec Trampuž, dr. med.
specialist oftalmologije

18752-3 min28. 02. 2024

po posegupred posegom

Tudi barva oči vpliva na tveganje za nastanek sive mrene

Ljudje z rjavimi očmi naj bi imeli do 2,5 krat večjo verjetnost za razvoj sive mrene. Predvidevajo, da je to povezano z večjo absorpcijo UV žarkov. Podobno kot, če na soncu nosite temno srajco in se telo bolj segreje, se verjetno dogaja pri očeh, če jih ne zaščitimo s sončnimi očali z UV filtrom. Varovanje oči pred UV žarki pa dokazano zmanjšuje možnost razvoja sive mrene pri vseh ljudeh, neodvisno od barve oči. Ne pozabite torej na sončna očala.

Siva mrena lahko sproži razvoj glavkoma

Najpogosteje siva mrena nastane zaradi procesov staranja. V očesni leči postopoma pride do presnovnih sprememb, ki sprožijo nastanek motnjav. Novejše raziskave kažejo, da z napredovanjem sive mrene prihaja tudi do nabrekanja očesne leče in večanja njene prostornine. To lahko postopno zaradi motenja odtekanja očesne tekočine privede do nastanka glavkoma, bolezni povišanega očesnega tlaka. Gre za zelo nevarno obolenje, ki brez pregleda ostane dolgo prikrito in v tem obdobju nepopravljivo okvarja vid. Operacija sive mrene z odstranitvijo okvarjene leče zato pogosto tudi pozdravi glavkom.

Siva mrena je vplivala na umetniška dela znamenitega slikarja Claude Monet-a

Francoski slikar Claude Monet je živel med leti 1840 in 1926. Njegov stil slikanja je poznan kot impresionizem. Monetu so leta 1912 diagnosticirali sivo mreno. Pri primerjavi njegovih del skozi čas je možno videti kako so bele, modre in zelene barve v njegovih zgodnjih delih postopno zamenjale rumena, rjava in vijolična barva, poteze čopiča so postajale vedno večje in bolj grobe.

Prvo sodobno operacijo sive mrene so izvedli leta 1747

Francoskemu oftalmologu Jaques Davielu pripisujejo izvedbo prve sodobne operacije sive mrene. V tistem času se je z operacijo le odstranila zamotnjena leča, brez nadomestitve z umetno. Prve umetne leče so se pojavile šele v 50ih leti prejšnjega stoletja. Z operacijo sive mrene brez vstavitve leče so zagotovili meglen vid in zaznavanje svetlobe, zato so se posegi izvajali šele potem, ko je pacient zaradi sive mrene že povsem oslepel.

Siva mrena je po podatkih Eurostata najpogostejši operativni poseg v Evropi

V letu 2021 je bilo v evropski uniji opravljenih kar 4,32 milijona operacij sive mrene. Stalno naraščanje števila izvedenih posegov je v prvi vrsti posledica starajoče populacije. Starost je med dejavniki, ki vplivajo na pojav sive mrene namreč na prve mestu. Ocenjujejo, da ima sivo mreno kar polovica 60 letnikov, pri 80 letnikih pa ima sivo mreno že 90 odstotkov ljudi. Dodatni razlog za hitro naraščanje števila izvedenih operacij je tudi dejstvo, da gre za izjemno uspešen in razmeroma majhen operativni poseg, ki zelo izboljša kakovost življenja. Operacije sive mrene se tako pogosto izvaja že pri začetnem upadu vidne ostrine.