Nazaj

Kaj morate vedeti o kajenju pred in po laserski korekciji dioptrije

mag. Kristina Mikek, dr. med.

mag. Kristina Mikek, dr. med.
specialist oftalmologije

3142-3 min18. 06. 2025

po posegupred posegomživljenjski slog

Aprila letos je bila v ugledni strokovni reviji Investigative Ophthalmology and Visual Science objavljena odmevna raziskava o vplivu cigaretnega dima na površino očesa. Že dolgo smo na podlagi kliničnih izkušenj sklepali, da škodljive snovi iz dima upočasnjujejo celjenje in spodbujajo vnetne procese na roženici, vendar do sedaj nismo imeli neposrednih znanstvenih dokazov. Raziskava, izvedena na miših, je to potrdila. Cigaretni dim negativno vpliva na epitelne celice roženice in veznice, ki so ključne za obnovo očesne površine po posegih.

Prvič je bilo dokazano, da nikotin zavira delitev in regeneracijo teh celic. Naj navedem, da so raziskovalci preučevali tudi kemične spojine, ki nastajajo pri uporabi elektronskih cigaret. Tudi te so povzročile izrazit vnetni odziv in negativno vplivale na celjenje.

Zakaj so te ugotovitve pomembne?

Po vsaki očesni operaciji je kakovost celjenja očesne površine ključna za uspešen izid in hitro okrevanje. Še posebej to velja pri laserski korekciji vida, kjer operiramo neposredno na roženici. Celjenje roženice pomembno vpliva na trajanje okrevanja in končno ostrino vida. Če je proces celjenja oviran, se pot do jasnega vida podaljša. Pacient pa lahko občuti nelagodje, draženje in moten vid.

Kadilci tvegajo več - tudi pri očesnih posegih

Eden možnih neželenih učinkov po laserskih operacijah vida je sindrom suhih oči. Ta je pri kadilcih pogostejši. Kajenje zmanjšuje količino in kakovost solznega filma, kar dodatno obremenjuje že tako občutljivo očesno površino po operaciji. Kadilci imajo tudi večjo verjetnost za pojav motnjav roženice, kar lahko dolgoročno vpliva na vidno ostrino in zahteva dodatno zdravljenje. Tovrstni zapleti se pojavljajo predvsem po laserski operacijah dioptrije na površini roženice (metoda PRK).

Osebna izkušnja, ki je ne bom pozabila

Še vedno se spominjam enega svojih prvih pacientov, ki je pred več kot dvajsetimi leti opravil lasersko korekcijo vida. Kljub uspešno izvedenem posegu, se njegova roženica ni in ni hotela zaceliti. Po več pregledih sem ugotovila, da je bil vzrok za to strastno kajenje. Z veliko potrpljenja in dodatnega zdravljenja se je vse srečno končalo, a okrevanje je bilo dolgo in zahtevno.

Kajenje ne vpliva le na celjenje, temveč tudi na imunski odziv

Poleg počasnejše obnove tkiv, kajenje zmanjšuje lokalno odpornost, kar povečuje tveganje za okužbe in vnetja roženice. To so potencialni resni zapleti, ki se jim pri vsakem očesnem posegu želimo ogniti. Kadilcem, ki ne zmorejo da bi opustili kajenje, vedno povem, da bo njihova pot do popolnega vida daljša, okrevanje zahtevnejše, tveganje za zaplete pa ob tem večje.

Kaj svetujem svojim pacientom?

Vsem kadilcem svetujem, da s kajenjem prenehajo vsaj teden do dva pred načrtovanim posegom ter se vzdržijo kajenja tudi v obdobju po operaciji. Razumem, da to ni preprosto, a že kratkotrajna abstinenca lahko pomembno prispeva k boljši izkušnji okrevanja. Tistim, ki ne morejo povsem prekiniti, svetujem, da se med kajenjem zadržujejo na odprtem prostoru kar vsaj nekoliko zmanjša izpostavljenost očesne površine cigaretnemu dimu.

Pogovor o tveganjih pri očesnih operacijah povezanih s kajenjem je ključen. Odločitev za opustitev kajenja, tudi če je le začasna, lahko pomembno izboljša končni rezultat operacije in dolgoročno zdravje oči. Za nekatere lahko prav poseg postane dober povod za spremembo navad. In oči si to brez dvoma zaslužijo.