Nazaj

Vzroki tope globoke bolečine v očesu

Urša Pečjak, dr. med.

Urša Pečjak, dr. med.
specialist oftalmologije

933 min09. 07. 2025

nasvetivnetjazdravje oči

Rada bi vam predstavila še en pogost primer očesne težave iz svoje vsakodnevne prakse. Če ste kdaj imeli prehodne tope bolečine v očesu ali občutek bolečega zrkla, ste eden izmed mnogih. Ljudje s tovrstnimi težavami nas relativno pogosto obiščejo, večkrat tudi po navodilih splošnega zdravnika. Pripelje jih skrb, da je težava povezana s previsokim očesnim pritiskom, kar večinoma ne drži. Kadar je oko bledo in vidna ostrina dobra, najverjetneje težava ni očesnega izvora. Kateri so torej možni očesni in drugi vzroki za tako bolečino?

Kot sem že omenila, je povišan očesni pritisk zelo redko boleč. Večinoma tudi pri zelo povišanih vrednostih očesnega pritiska bolečine ne čutimo. Bolelo nas bo samo v primeru, da se očesni pritisk zelo na hitro poviša, kar je redko. Takrat govorimo o akutnem glavkomskem napadu. V primeru, da bi bil to vzrok globoke očesne bolečine pri vas, boste opazili tudi da je prizadeto oko močno pordelo, vid je lahko meglen, okrog izvorov luči se vidijo mavrični krogi. Bolečina je lahko zelo močna, boli celotna polovica glave, lahko se pridružita tudi slabost in bruhanje. Tako stanje nujno zahteva obisk očesnega zdravnika.

Drugi razlog, da vas bo oko bolelo je lahko globlje očesno vnetje, kot na primer skleritis ali episkleritis. Če je razlog bolečine vnetje, bo zrklo v celoti ali deloma intenzivno pordelo. Neprijetni občutki se lahko stopnjujejo ob premikanju oči. Tudi to zahteva obravnavo pri očesnem zdravniku. Pri nekaterih primerih očesne bolečine moramo izključiti ščitnično orbitopatijo. To je avtoimuno obolenje očesne kotanje, ki je povezano z boleznimi ščitnice, zlasti prekomernim delovanjem ščitnice - Bazedovko. Pri tej bolezni se pogosto pojavi vnetje, ki prizadene zunanje očesne mišice in maščobno tkivo, ki obdaja oko. Tukaj se poleg bolečine za očmi običajno pojavijo tudi težko in boleče premikanje oči, suhost in pekočina v očeh, otekle in pordele veke, včasih tudi dvojni vid in izbuljene oči. Ob pojavu takšnih težav je potrebno preveriti delovanje ščitnice ter po potrebi zdraviti ščitnično obolenje in vnetje v očesni kotanji.

Bolečina ob premikanju zrkla ob bledem, na videz zdravem očesu, povezana z enostranskim poslabšanjem vida in spremenjenim, bolj medlim, zaznavanjem barv, je lahko povezana z vnetjem vidnega živca, optičnim nevritisom. V takem primeru bo potrebno opraviti MR slikanje glave in preveriti delovanje vidnega živca s pomočjo elektrofizioloških preiskav.

Vzroki za bolečino v očesu ali za njim pa zelo pogosto niso povezani z nobeno od očesnih bolezni. Kadar ob pregledu ugotovimo, da je vidna ostrina dobra, očesni pritisk primeren, izključimo očesne bolezni in vnetja, je potrebno razmisliti tudi o morebitnih drugih vzrokih. Precej pogosto se namreč zgodi, da bolečine izžarevajo v oko iz okolnih struktur, ki so v neposredni bližini očesne kotanje. Lahko gre na primer le za eno od oblik tenzijskega glavobola. Včasih bolečine iz vnetih zobnih korenin zgornje čeljusti lahko čutimo v očesu. Tiščanje za očmi je lahko tudi ena od posledic zamašenih, vnetih obnosnih votlin. Glede na to, kaj se mi zdi najverjetnejši izvor težav nato svetujem ali pregled pri zobozdravniku in zobni ortopan, pregled pri otolaringologu ali slikanje obnosnih votlin, včasih pacienta napotim tudi na posvet k nevrologu.

Kako torej ravnati? Če imata globoko bolečino v očesu ali za njim, opažate tudi poslabšanje vida in je vaše oko pordelo, je potreben pregled pri očesnem zdravniku. V primeru dobrega vida in očesa, ki navzven ne kaže znakov bolezni, bolečina najverjetneje ni očesnega izvora. V tem primeru, pred obiskom očesnega zdravnika, razmislite tudi o morebitnih drugih vzrokih za vašo težavo.