V zadnjih letih opažam hiter porast kratkovidnosti pri otrocih, tudi že v predšolskem obdobju. Starši me pogosto sprašujejo, ali lahko karkoli storijo, da bi upočasnili napredovanje dioptrije. Odgovor je da – in več kot kadarkoli prej. Sodobna očesna medicina nudi učinkovite rešitve za zaviranje rasti očesnega zrkla, ki je glavni vzrok za kratkovidnost. V prispevku predstavljam najnovejše metode, s katerimi lahko pomembno vplivate na ustavljanje napredovanja kratkovidnosti in s tem na zdravje otrokovega vida.
Kratkovidnost je postala ena najpogostejših težav vida v otroštvu. Število otrok z dioptrijo hitro narašča, razlog pa ni le genetika. Problem je predvsem spremenjen način življenja. Veliko časa preživetega v zaprtih prostorih, pogosto pred zasloni in premalo gibanja na prostem. Čeprav se dioptrije ne da "odpraviti" brez operacije, jo lahko v obdobju odraščanja otroka učinkovito upočasnimo. S tem preprečimo, da bi v odrasli dobi napredovala v visoko kratkovidnost. Slednja je povezana z višjim tveganjem za mnoga resna očesna obolenja. Najpomembnejše za uspešno kontrolo napredovanja kratkovidnosti je zgodnje in pravilno ukrepanje.
Prvi korak je vedno pravočasno prepoznavanje težave. Ko se pojavi prva minus dioptrija, še posebej v zgodnjem otroštvu, moramo ukrepati hitro. Zgodnejši začetek kratkovidnosti pomeni večje tveganje za visoko dioptrijo v odrasli dobi. Eden izmed prvih ukrepov je predpis ustreznih očal. Prav nasprotno od starega prepričanja, da se je na očala bolje navaditi čim kasneje in da naj korekcija dioptrije ne bo popolna, velja, da je očala potrebno predpisati čim prej in s polno korekcijo. Sam ta ukrep že zmanjšuje hitrost napredovanja kratkovidnosti. Še učinkovitejša so pri tem posebna stekla, zasnovana tako, da očesu pošiljajo optične signale, ki zavirajo rast zrkla. Gre za tehnologijo, ki izkorišča spoznanja o t. i. perifernem defokusu, pri katerem se svetloba v periferiji ne zbere točno na mrežnici, kar spodbuja rast očesa. S posebnimi očalnimi stekli to sporočilo zameglimo in s tem upočasnimo rast očesa.
Poleg očal je danes eno izmed najučinkovitejših sredstev za zaviranje kratkovidnosti uporaba kapljic z nizkimi odmerki atropina (npr. 0,01 % ali 0,05 %). Čeprav je atropin znan že dolgo in se v večjih koncentracijah uporablja za širjenje zenic, so raziskave pokazale, da v nizkih odmerkih deluje drugače. Vpliva na mrežnico in žilnico, kjer upočasni biološke mehanizme, ki vodijo v rast očesa. Učinkovitost teh kapljic je posebej dobra v starostnem obdobju med 5. in 14. letom, saj so to leta, ko se zrklo najhitreje razvija in je zato tudi rast bolj dovzetna za upočasnitev.
Poleg očal in kapljic pa obstajajo tudi mehke kontaktne leče, zasnovane posebej za upočasnitev napredovanja kratkovidnosti. Te leče delujejo po podobnem principu kot očala s perifernim defokusom – očesu dajejo mešane optične signale, ki zavirajo njegovo rast. Nosijo se čez dan, kar otroku omogoča oster vid brez očal, hkrati pa pripomorejo k nadzoru napredovanja dioptrije. Klinične študije kažejo, da lahko pri otrocih, starejših od 8 let, te kontaktne leče učinkovito zmanjšajo hitrost napredovanja kratkovidnosti tudi do 50 %. Leče so mehke, udobne in prilagojene otroškemu očesu. Vedno pa poudarjam, da je pomembno otroka naučiti pravilne higiene in rokovanja z njimi. Vse naštete metode dopolnjuje nekaj, kar se sliši zelo preprosto, pa je pogosto zanemarjeno – redno gibanje na prostem. Naravna dnevna svetloba, še posebej močna sončna svetloba, spodbuja sproščanje dopamina v mrežnici, ta pa deluje kot naravna zavora za prekomerno rast očesa. Priporoča se vsaj dve uri gibanja na prostem dnevno. Ob tem je pomembno tudi zmanjšati čas pred zasloni in bližinskim delom, še posebej brez odmora.
Če pri mladostniku opažamo hitro naraščanje dioptrije, je smiselno izključiti tudi bolezen roženice, imenovano keratokonus, ki lahko vpliva na spremembe vida. V teh primerih s posebno preiskavo (topografijo roženice) preverimo, ali gre za bolezensko stanje, ki zahteva posebno zdravljenje. Zaviranje kratkovidnosti ni več stvar prihodnosti, temveč realnost današnjega časa. S pravočasnim začetkom – idealno v obdobju med 5. in 14. letom starosti –, kombinacijo različnih pristopov in podporo doma, lahko napredovanje dioptrije pomembno upočasnimo. Ključ do uspeha je pravočasno in dosledno ukrepanje, ki mora vključevati opisane pripomočke in spremembo navad.
Praktični nasveti za starše:
- Bodite pozorni na znake slabšega vida (npr. če otrok pogosto mežika, se približuje ekranom, ne vidi na tablo).
- Obiskujte sistematske preglede vida – prvi je že pri 3. letu starosti.
- Če ima otrok minus dioptrijo, povprašajte okulista o očalih s stekli za zaviranje kratkovidnosti.
- Razmislite o atropinskih kapljicah – še posebej, če je otrok star med 5 in 14 let in dioptrija hitro narašča.
- Pri otrocih starejših od 8 let razmislite o mehkih kontaktnih lečah za nadzor kratkovidnosti, ki jih nosijo čez dan.
- Spodbujajte vsaj 2 uri gibanja na prostem dnevno, še posebej v naravni svetlobi.
- Omejite uporabo zaslonov in nadzorujte čas, ki ga otrok preživi z bližinskim delom (bralne naloge, tablice).
- Če dioptrija hitro narašča, se posvetujte o izključitvi keratokonusa.