Demodeks (Demodex folliculorum in brevis) je pršica, ki je normalno prisotna na koži, v lasnih mešičkih, žlezah lojnicah in na trepalnicah. Običajno ne povzroča težav in s človekom biva v simbiozi. Včasih pa lahko škodljivo vpliva na oči ter povzroči očesna obolenja.
Očesne težave nastopijo, ko se Demodeks razraste in mehansko zapre izvodila lojnic, kar povzroči draženje robov vek. Ker se hrani z oblogami v lasnem mešičku, povzroči njegovo razširitev in lahko vodi v nepravilno rast trepalnic. Poleg tega lahko snovi s površine pršice izzovejo vnetje. Tveganje za pretirano razrast Demodeksa narašča s staranjem. Pršica je namreč prisotna pri 84 % ljudi nad 60 let in kar pri vseh ljudeh nad 70 let. Poleg starosti, na razrast Demodeksa vplivajo tudi razvade, kot sta pitje alkohola in kajenje ter prisotnost rozacee ali prekomerna izpostavljenost UV sevanju.
Demodeks najpogosteje povzroča vnetje vek (blefaritis). Pri človeku najdemo dve vrsti pršice: Demodex folliculorum in Demodex brevis. D. Folliculorum se nahaja ob trepalnicah in njihovih mešičkih, zato pogosteje povzroča anteriorni blefaritis. D. brevis pa najdemo v Meibomovih žlezah in povzroča predvsem posteriorni blefaritis z disfunkcijo Meibomovih žlez. Pri blagem povečanju števila pršic, Demodeks načeloma ne povzroča težav. Simptomi se pojavijo le, kadar se Demodeks prekomerno razraste. Takrat povzroča draženje, srbečico in pekoč občutek ob robovih vek ter občutek tujka v očeh. Pojavita se lahko solzenje in zamegljen vid. Ob korenu trepalnic se nabirajo skorjaste obloge in luske. Pride lahko do brazgotinjenja, nepravilne rasti ali izpadanja trepalnic.
Diagnozo prisotnosti pršice Demodeks postavimo večinoma s pregledom z biomikroskopm, kjer vidimo na bazi trepalnic številne lukse. Pomagamo si lahko tudi z biopsijo in patohistološko preiskavo. Za preiskavo odvzamemo vzorec kože z veke, v katerem so vidne vnetne celice in pršice, ki naselijo dlačne mešičke.
Pršica se prenaša z osebe na osebo, zato odsvetujemo uporabo očesnih ličil, ki jih je že uporabljala druga oseba. Priporočamo redno in temeljito higieno vek. Demodeks zdravimo le v primeru nastopa simptomov, kjer priporočamo vsakodnevno čiščenje robov vek z robčki, ki vsebujejo olje čajevca. Ta ima protimikrobne lastnosti in preprečuje nadaljnji razrast pršic.