
Tudi če nimate težav, ne bo odveč, če oči vsake toliko časa pokažete strokovnjakom, ki bodo znali preveriti, ali se na njih pojavljajo nepravilnosti, ki bi lahko pomenile začetek kakega obolenja. Če opažate, da se vam vid slabša, je tak pregled nepogrešljiv.
Kdo ga potrebuje?
Temeljit pregled oči bi moral biti stalnica pri vsakomer, ki opaža, da se mu vid slabša. Številna očesna obolenja v zgodnjih fazah potekajo prikrito. V nekaterih primerih lahko s predpisom očal začetno poslabšanje vida celo izboljšamo. Pacienti z obolenji, kot so keratokonus, glavkom, degeneracija rumene pege in odstop mrežnice, na pregled prepogosto pridejo šele v fazi izrazitega poslabšanja vida, ko so v očesu nastale že nepopravljive okvare. Da bi bilo takih primerov čim manj, redne kontrolne preglede pri okulistu priporočamo vsem, ki nosijo očala ali kontaktne leče, ter tudi tistim, pri katerih je že bilo ugotovljeno kako očesno obolenje ali se zdravijo zaradi bolezni, ki lahko negativno vplivajo na oči (sladkorna bolezen, povišan krvni tlak).
Kakovost in dostopnost
Med splošnim okulističnim pregledom lahko ugotovimo morebitne bolezenske spremembe na očeh in tudi sume na nekatera druga bolezenska stanja v telesu. V očesnem centru Morela okulisti zato natančno pregledamo sprednje, povrhnje predele očesa, očesno ozadje z mrežnico in izmerimo očesni tlak. Če na očesu opazimo kakršnakoli znamenja nepravilnosti, pa v odvisnosti od suma na vrsto obolenja izvedemo še dodatne specialne očesne preiskave.
Tak celovit pregled oči zahteva diagnostične naprave, ki jih v večini okulističnih ambulant v optikah ni, in dobro uro vašega časa.
Koraki k odličnem vidu
Izvedba očesnih meritev
10 minutOb prvem obisku v ambulanti vam bomo najprej izmeril očesno dioptrijo in očesni tlak. Če nosite očala, določimo tudi dioptrijo očal, ki jih uporabljate. Tistim, ki veliko nosijo kontaktne leče, svetujemo, da jih vsaj dva dni pred pregledom ne uporabljajo. Koristno je, da imate v tem primeru pri sebi zadnji izvid oftalmologa s podatki o predpisanih kontaktnih lečah.
Koraki k odličnem vidu
Določitev vidne ostrine
15-30 minutZelo pomemben del vsakega očesnega pregleda je določitev vidne ostrine brez in s korekcijo z očali. Tako preverimo, ali je vzrok za slabši vid le očesna dioptrija, pridobljeno očesno obolenje ali prirojena slabovidnost (nerazvit vid). Temu delu pregleda praviloma sledi širjenje očesne zenice, kar dosežemo s posebnim zdravilom v obliki očesnih kapljic. Na ta način zagotovimo dobro preglednost globljih očesnih predelov, predvsem očesnega ozadja, torej mrežnice. Običajno traja 15-30 minut, da se zenica dovolj razširi.
Koraki k odličnem vidu
Pregled z biomikroskopom
15 minutZdravnik okulist po širitvi očesne zenice z uporabo posebnega mikroskopa podrobno pregleda vse dele očesa. Pri tem še posebej pozorno oceni roženico, očesno lečo in mrežnico z rumeno pego. Glede na ugotovitve predhodnih meritev in izvedenega pregleda očesa zatem predlaga zdravljenje, v nekaterih primerih pa še izvedbo dodatnih specialnih preiskav. V našem centru je posebej poudarjen dober osebni stik zdravnika s pacientom. Trudimo se, da vsakomur z izčrpnim pogovorom pojasnimo naravo njegovih težav in mu svetujemo glede zdravljenja.
Koraki k odličnem vidu
Dodatne specialne preiskave
15 minutPri nekaterih očesnih obolenjih in pred operativnimi posegi za izboljšanje vida je treba izvesti še dodatne specialne preiskave. Mednje spadajo lasersko slikanje očesnega ozadja – OCT, določitev vidnega polja, analiza strukture roženice s topografijo ali z meritvijo pentacam, biometrija očesa, spekularna mikroskopija za določitev števila in kakovosti celic v notranjem sloju roženice, pahimetrija z meritvijo debeline roženice, aberometrija za določitev optičnih aberacij očesa. Vse te preiskave prav tako izvajamo v našem centru. Nekatere od njih je možno opraviti sočasno ob obisku zdravnika, druge zahtevajo dodaten obisk pri nas.
Pogosta vprašanja
Kaj obsega specialistični okulistični pregled?
Pri splošnem pregledu zdravnik najprej izmeri dioptrijo in določi vidno ostrino. Vedno izmeri tudi očesni tlak ter z biomikroskopom pregleda sprednje dele očesa, torej roženico in očesno lečo. Sledita širjenje očesne zenice s kapljicami in skrben pregled očesnega ozadja. Pri nekaterih obolenjih je treba po splošnem pregledu izvesti še nekatere dodatne preiskave, kot so pregled vidnega polja ali na primer lasersko slikanje očesnega ozadja. Te preiskave sicer niso del standardnega pregleda, običajno pa jih lahko opravite v okviru enega obiska našega centra.
Lahko po pregledu vozim?
Približno dve uri po pregledu boste zaradi razširjenih zenic videli nekoliko zamegljeno. V tem času niste sposobni upravljanja z vozili. Pacientom svetujemo, da na tak pregled pridejo s spremstvom ali uporabijo javni prevoz.
Kako pogosti naj bodo pregledi pri okulistu?
Splošnega pravila ni. Pogostost pregledov je odvisna od starosti, morebitnih že znanih očesnih obolenj ali spremljajočih splošnih telesnih obolenj, saj nekatera vplivajo tudi na vid. Redni obdobni pregledi so tako priporočljivi pri tistih s sladkorno boleznijo, pri povišanem očesnem tlaku (glavkomu), pri nekaterih boleznih očesnega ozadja (mrežnice), pri kroničnih obolenjih roženice (na primer keratokonusu) in tudi pri vseh, ki so redni uporabniki kontaktnih leč.
Koliko časa potrebujem, da opravim pregled?
Predvidevajte, da se boste v ambulanti zadržali približno eno uro. Po meritvah dioptrije, očesnega tlaka in pregledu sprednjih očesnih delov je treba s kapljicami razširiti očesno zenico, kar traja 15-20 minut. Sledi še pregled očesnega ozadja in v nekaterih primerih glede na ugotovitve pregleda še katera od dodatnih preiskav.
Preberite tudi:
Pregled za predpis očal ali kontaktnih leč
Pregled za predpis očal je običajno del celovitega splošnega okulističnega pregleda, razen kadar ga...
Specialistični okulistični pregled
Celovita diagnostika z najsodobnejšo opremo.
Zdravljenje keratokonusa roženice
Z najsodobnejšo metodo zdravljenja keratokonusa, CXL – crosslinking, je možno zaustaviti napredovanj...